Geçinemeyenler: “İstanbul’da yaşamamız mucize”


100 comments

 1. Nedense bu tarz videolar euronews bbc ve dw gibi kanallardan hep asgari ücret pazarlığı yapıldığında yayınlanıyor asgari ücretin artması için mi yapışıyor art niyet mi var anlamadım asgari ücretin art masını isteyenler şimdiden market fiyatlarına baksın

 2. ben bu abiden daha berbat durumdayım. 3 senedir işsizim, anksiyete bozukluğum var. hayata pamuk ipliği ile bağlıyım. bu adam bile benden iyi durumda sayılır. en azından psikolojik durumu sağlam.

 3. İnsanlar neden dönemiyor diye soranlar vardır. Dönmek için de para gerek. Bunun farkında olun. İnsanları oturduğunuz yerden yargılamayın.

 4. Geçen gün bize komşu bi suriyeli ile konuştum "Türkiye de bu gidişle suriye gibi olacak diyor paramı biriktiriyorum bende her an herşey olabilir"miş..

 5. AK YALAKA olsaydıIZ devlete taşeron işçi olarak girip kadroya geçerdiM.. 3.000 sen alırdın 3.000 de karın. Gül gibi geçinip giderdiniz..

 6. Yazık günah valla herkesin hali kötü gençler hep uyuşturucu alkole düşmüş sesleri çıkmıyor babalar zate. Bitik analar gariban Allah sonumuzu hayr etsin

 7. 😅 adam sahile gidemiyo
  restoranda gidemiyo ama 30 yılını verdiği istanbulunda çoğu yeride gezmiş
  istanbul’da kalamicakmış
  diline dolamış öngörüm böyle öngörüm şöyle
  kimse sahilde’restoranda’dünyaya gelmedi
  kardeş sana hayırlı yolculuklar 🤗

 8. Halk acılar çekerken yokluk içinde yaşarken bunun edebiyatını yapıp para kazanan ve halka yardımda bulunmayan tüm siyasetçilerin Allah bin belasını versin

 9. Ben insanları anlamıyorum. İnsanlar niye köyüne dönüp çiftçilik ve hayvancılık yapmıyor? Hiç değilse karnın doyar kimseye kölelik yapmazsın. Doğal hayatta kendi yaşam tarzını seçersin. İstanbul'un %90'i sadece karnını doyurup fatura kirasını ödeyen insanlardan oluşuyor. Bu hayatı hala neden sürdürüyorsunuz?

 10. Nüfusumuz çok fazla, Ekonomide alım gücümüz az, Suriyelilere harcanan para 40 milyar dolar , Devletin yapacağı şeyler arasında ilk suriyelileri yollayacak 2 boş yatırım yapmayıp gereksiz israftan kaçınacak 3 ailelere planlı çocuk sayısı eğitimi verecek 4 Üretim yapacak özellikle Tarım ve Sanayi Teknoloji alanında büyük kapsamlı uygulamalar yapacak 5 Her alanda Millileşmeye gidilecek dışardan alınan ürünler mümkün olduğunca azaltılacak… Malesef insanlarımız yıllarını karnımı nasıl doyururum diyerek geçiriyor Bir ülkenin refah düzeyi düşükse o toplumdan birşey olmaz… Öncelikle insanlarımızın gelecek kaygısı en aza indirilmeli kafa olarak rahat değilsen hiçbir konuda üretim yapamazsın ve kişisel gelişimini tamamlayamadan ölüm döşeğine girersin… Hayat bu değil ki maddi sıkıntıdan dolayı gezemiyorsun,yiyemiyorsun,gelişemiyorsun… Neden Türk insanı huzura kavuşamıyor yıllardır kendi içimizde de yabancı devletlerin baskısıyla da hep kanımızı emiyorlar… Türk insanını medeniyetsiz kültürden yoksun alt tabaka olarak sindirilmemizi istiyorlar bu sisteme ayak uydurmazsan yaşamazsın diyorlar ve intiharlar artıyor bu ülkede işsizlik yüzde 16 lara çıkmış ve maaşın 5 bin lira altındaysa yoksul sayıldığın halde asgari ücretin 2 bin olması resmen öl deme şeklidir malesef bu halimize çok üzülüyorum fakirler için bu topraklar neden cehennem olur ki paran yoksa yaşama demek yerine her insanın rahatça ölebileceği bir toplumda neden değiliz ? Tükeniyoruz arkadaşlar sadece konuşan bir milletiz icraatta yokuz ve dünya çok değişti…25 yaşındayım iüniversite bitse bile iş yok bu yaşımda baba parası yemekten utanıyorum diğerleri gibi canıma kıymam mı çözüm olacak yani bizi bu dereceye getiren kim varsa hakkımız helal değil…

 11. Mücadele etmeyen sınıf bilinci olmayan ve sisteme boyun eğen insanlarımızın acınası hali , giderek kötüye giden vaziyeti hala daha bir başkasına göre kıyas yapıp kendi halimizin daha iyi olduğunu düşünerek sessizce ilerliyoruz ve gittiğimiz sisli puslu yol sadece bizi kandan ve ölülerin nasıl yerde yattığından bi haber olmamıza yarıyor fakat biliyoruz ki içten içe bizde aslında her an o yerde yatan ölü gibiyiz.
  Bu sistemin içinde hepimizin vaziyeti videodaki aile gibi aslında hiç bir farkımız yok sadece bazılarımız izledikten sonra en azından bu durumda değiliz diye biraz daha alt seviye beyine sahipler onlarda artık ölü bile sayılmazlar !

 12. Bu adam bir torna ustası. Yani usta. bir konuda mahir, sözü dinlenen, yaptığı şeye itibar edilen bir insan. Direk emek.
  Mukayese yapmak istemiyorum ama bu adamla beraber mesleğine başlamış bir usta yaşadığım ülkede şu an ev bark sahibi, her sene tatile gidiyor, istediği her şeye sahip lüks olmasa da. yazık oluyor insanlarımıza çok yazık. çok üzülüyorum insanımızın haline. toplumun genelinde öyle büyük bir yıkım, buhran var ki, saray soytarısı medya bunlara hiç eğilmiyor. akp v başındaki şahıs, bir avuç kitlyi zengin etti, halkı ezdiler suyunu çıkardılar.

 13. abinin kendini ifade etme şekline bayıldım.. dilerim artık kulak tıkanmasın, hafife alınmasın insanların ekonomiyle ilgili serzenişleri..

 14. Bu milletin kaderi ülkede sefaleti getir sonrası istediğin hükümeti kurdur.Amerika İsrail akıllı adamları İslam ülkelerine seçtirmez.

 15. Türkiyəni tam başqa bilirdim. Bu videonu və rəyləri görənə qədər. TƏŞƏKKÜRLƏR BBC. VƏ ALLAH AZƏRBAYCAN VƏ TÜRK XALQININ YAR VƏ YARDIMÇISI OLSUN !

 16. Eski sinama oyunculari Istanbula gelişi oynamişlardi… şimdi de dönüşü konu almaları gerek. Devlet te seyretsin.

 17. Ulan doğma büyüme İstanbulluyum İstanbulu kötülemeyin lan, bütün sektörlerin kalbi İstanbul'dur Unutmayın bunu 😉😉

 18. Siyasal islamcilarin ve Kemalistlerin dönüp dolaşıp türkiyeyi getireceği nokta, 40 sene önceki bbc nin yayınladığı aynı İstanbul sefaletidir, dua edelim de Avrupalı sermayedarlar burda yatırımlarını bir şekilde sürdürüyorlar

 19. bizde yaklaşık 30 sene önce maraştan istanbula göç etmişiz daha sonra 96 da mersine geldik hayatımız kurtuldu çok şükür.Mesleksiz çok zor istanbul

 20. kayınvalidenin emekli maaşı sayesinde ac degiller. gunde 30tl var diyor ya ekmek parası. o iste 1250-300=950/30=32tl

 21. @BBCNewsTürkçe
  Bir kere de İstanbul'un yerli halkı ile video haber yapın
  " Var mı öyle birileri ? " diyorsanız eğer, EVET VAR !
  Bu şehirde en mağdur durumda olan ,hem maddi hemde manevi anlamda çok şey kaybedenler, İstanbul'a SONRADAN GELENLER değildir.
  İstanbul'da en mağdur durumda olanlar, KENDİ MEMLEKETLERİNDE ÖTEKİLEŞTİRİLENLER yani GERÇEK İSTANBULLULARDIR. Bizimde konuşacağımız çok şey var.

 22. güzel dayım senin için dua ettim ama inşallah akp ye oy vermemiştirsin seni bu duruma düşürenler din sömürücü siyasiler çünkü 🙁

 23. Japon dili ve edebiyatı… Okuma desen olmaz, oku desen şimdiden belli işsiz kalacağı. Çok üzgünüm çok…

 24. Zenginler keşke zekatını tam ve ihtiyaç sahiplerine verseler ne fakir kalır ne fukara bu yönden de baktınız mı olaya devleti suçlamak haricinde

 25. Suç ne akp de ne bakanlarda . Suç bu kapitalist sistemi kabul eden millette. Kapitalist sistem elbet birgün çökecek.

 26. Gençlik umudunu kaybetti. Gelecek kaygısı evlenememe hepsi mahvetti. Hayal mayal kalmadı bizde artık. Hepsi sulara gömüldü. Yayında ve yapımda emeği geçen herkese teşekkür ederim.

 27. YAZIK GERCEKTEN YAZIK … basinizdaki Firavunu(erdogan) ALLAH ONU CEHENNEMIN EN ACI CEKTIRECEK SEVIYELERDE BULUNDURUR INSALLAH

 28. Anadolu coğrafyasının kaderi 500 yıldır hiç değişmedi, küçük bir azınlık dışında halkın geneli açlık, yoksulluk, sefalet içinde ve ağır vergiler altında eziliyordu. Bundan 50 yıl sonrada durumumuz bundan farklı olmayacak. Coğrafya kaderdir.

 29. Asgari ucretliysen sakin evlenme cocuk yapma kendinle birlikte o cocuk da rezil olur
  Fakirlik evlenip aile olma ureme hakkini bile elinden alir

 30. İstanbul'da yaşayıp açlıktan ölmek yerine anadoluda tarım ürünleri yapıp kendim satardım senin yerinde olsam dayıcım. İstanbul'da kendi kendine eziyet ediyorsun yoksullukla

 31. bana hikaye anlatmayın.
  istanbulda yaşam zor .
  niye o kadar çocuk yapıyorsun diye sorarlar.
  çocuğun masrafı, büyük insan masrafından fazla.
  aklını kullanmayan, açlığa mahkumdur.

 32. istanbul haaaa
  istanbul'da kimse, kimsenin umurunda değildir.
  karşı kaldırımda ölse bile, kimse dönüp bakmaz, yardım etmez.
  Herkes bunu bilerek gelsin istanbul'a. Sonra ben açım. istanbul'a geldim 3 çocuk yaptım. çocuklar aç demesinler.
  Heee diyen olursa
  mutlaka gebersin diyen olur…..
  kime güvenerek 3 çocuk yaptın. AKP'ye güvenerek yaptıysan, AKP'ye git, senin çocuklarını tıpkı kendi çocuklarını fransız ingiliz kolejlerine okuttukları gibi okutsunlar…..

 33. BU HALK FİRAVUNLARIN TAKSİTLİ MODERN KÖLELERİDİR. ÖZGÜR OLMALARININ TEK YOLUDA SAHTE VE YALAN İLE DOLU "A HABER" VE MEDYA DECCALLERİNDEN UZAK DURMALARI İLE OLUR.

 34. Sen utanma güler yüzlü insan benden kimse seni iyi anlamaz.aglattin beni inana imkanim olsa sana yardimci olurdum ama vallahi bendede yok.
  Ama bizd utanmayalim asrın lideri utansın ona ne yaparsa yapsin hangi zammi onaylarda onaylasin alkis tutan dusunmeyenler utansin.

 35. Keşke sadece istanbulda olsa bu yasamlar ülkenin yuzde 70 i bu sekilde fakir sadece hayat zorlugu icinde ama cumhurbaskanimiz kendine 10 bin tl zam yapiyor burdanda diyorum 1 krş hakkim varsa o adamda haram zikkim olsun iki elim yakasinda olsun biz bu ulkenin gencleri olarak hayatımızın 25 senesini mucedeleyle okumayla yarin acaba paramiz olur mi diye düşünürken bizim gibi insanlarin vergileriyle rahat yaşayanlar birsey demiyorum sikayetim rabbime değil bu ulkede ki sadece zengine calisan devlet adamlarina iktidar icin zenginlik icin herseye göz yumanlara ama biz gencler okuyacaz basimizdakiler gibi olmadan bu vatana millete hizmet icin geleceğe daha iyi insaa etmek için

 36. Ne yapacağız hiç bilmiyorum, ülkenin kötü durumda olacağını bekliyorduk ama hep boşa kürek sallıyoruz. Atlasglobal uçuşları durdurdu. İstanbul havaalanı, havacılık ve turizm sektörüne çok büyük darbe yaptı. Birçok şirket personel kıyımı yapıyor, şirketler küçülmeye gidiyor. Eskiden İstanbul'da turistten geçilmezdi şimdi her yer anca Arapların parasıyla dönüyor. Bir bacasız sanayimiz var diye övünüyorduk onunda kar marjı düştü. Başta İstanbul olmak üzere ülke rant kurbanı oldu. Ekonomik ve Sosyal olarak tamamen çöktük. 2023 diyorlar ya o zamana Kolombiya, Venezuela gibi olacağız bu hızla…

 37. Ali Şeriatı der ki : " Gece aç yatıp ertesi sabah kılıcına davranmayanın aklindan da MUSLUMANLIGINDAN da şüphe ederim " , Guzide ulkemizde Diyanet : " isyan etmeyin sukredin yoksa yanarsiniz!"

 38. Eskiden de durum çok iyi değildi, yoksulluk vardı diyen kesime soruyorum. Hangi dönemde fakirlikten intihar eden insanlar oldu? Hangi dönemde yoksulluktan, önce çocuklarını sonra kendini öldüren biri oldu?

 39. Şu tabloyu ayakkabı kutularında geleceğimizi çalanlar görsünde utansınlar. Sözde müslümanızya haram yemeyiz evet evet müslümanız ama çakma

 40. BBC Türkiye iyki varsiniz o ufak sessimizin solugumuzun yolusunuz… milyonlari yiyenler görmessede Kendi aramizda yüzümüze Bu gercegi sakkk diye Yemek umarim oy veren halkimizi akillandirir! Tek adam rejimi isteyenler gurur duyun

 41. Ağır savaştan çıkmış sonra fabrikalar kurmuş büyümeye kendini diriltmeye çalışmış millet ve sonrası yaşadığı şehri bile gezemeyen halkı olan ülke haline geldi geçmişi geleceğinden daha iyi bir ülke daha yok bu ülke kapanışı yapicak,artık inşallah her anlamda yeni sayfa açarız gelecekte eğitim sanayi teknolojide

 42. A be dayı sen bu ülkeye gore cok saf ve temizsin . Bu yaşıma kadar bu memlekette öğrendiğim bu ülkede iyilere yer yok.

 43. milletvekili maaşı 22 bin 200 TL, 600 milletvekiline aylık 13.200.000 TL para gidiyor oda şuan ki maaş. Emekli milletvekili maaşı 13 bin 410 TL oda şimdilik ve kim bilir kaç bin tane emekli milletvekili var artık onun hesabını siz yapın. Peki bu milletvekilleri ne işe yarıyor? Kadın cinayetleri ve tecavüzlerine bir çözüm bulabiliyorlar mı? Çocuk tecavüzlerine ve istismara bir çözüm bulabiliyorlar mı? Işsizliğe bir çözüm bulabiliyorlar mı? Ekonomi ve enflasyona bir çözüm bulabiliyorlar mı? Sağlık, eğitim, sanat, ve spor bunlara bir çözüm bulabiliyorlar mı? Bilimsel ve toplumsal araştırma yapılmasına bir çözüm bulabiliyorlar mı? Deprem ve doğal afetlere bir çözüm bulabiliyorlar mı? Çevre ve doğa sorunlarına bir çözüm bulabiliyorlar mı? Yargı hukuk gibi sorunlara bir çözüm bulabiliyorlar mı? "Terör" ve "mültecileri" bahane edip işin içinden çıkmaya çalışıyorlar. ( ki bu iki sorun da onların yüzünden var) Tayyip'in maaşı en son yapılan zamla birlikte 81 bin 250 TL yılık 975 bin TL ve bu sadece resmi maaş. Bide bunun çaldığı var onun hesabını da siz yapın. Sarayın günlük masrafı 4.5 milyon lira. Peki şimdi bu tayyip ve tüm düzen partileri ve milletvekilleri ne işe yarıyor? Sokakta aç yatan, çöpten ekmek toplayıp yaşayan insanlar var. Fabrikalar da rezilce sefilce köle gibi çalışıp her türlü baskıya rağmen mobbinge rağmen işsiz kalmamak için mecburen böyle kabul ediyor. Tayyip ve düzen partileri'nin milletvekileri sıcak villalarda yaşayıp yatlara, katlara biniyorlar. Birde "KOÇ" "SABANCI" vs gibi kapitalist kişi ve kişilere arka çıkıyorlar. Cumhuriyet, parlemento, demokrasi vs vs bunlar sadece halkı kandırmak için vardır. Medya ve gazeteler hepsi yandaş. Onlar öyle haberler yapıyorlar ki sanki ülke de herşey gülük gülüstanlık. Halkı din ve milliyetçilik kavramları ile uyutuyorlar. Sen buna mahkümsün bunlan yetin şükrü et. Vatan millet sakarya diyerek uyutuyorlar. Ama kendileri krallar gibi yaşıyorlar…

  Karl Marx demiş ya "zincirleriniz'den başka kaybedecek bir şeyiniz yok" Ama artık kaybedecek zincirlerimiz bile kalmadı.

 44. İstanbulda gözün açıksa birazda tilkilik varsa yaşarsın. Yoksa saf olursan sırtına binen çok olur. Karnında boş olur

 45. dikta rejimlerinin en karakteristik özelliklerinden biridir gelir adaletsizliği… en gelişmiş ülkede bile gelir adaletsizliği mevcuttur doğru ama bizim gibi dikta rejimi olan ülkelere özel olarak bu çok daha vahşi, derin ve korkunç seviyededir. bi toplumda orta sınıf arttıkça demokratikleşme olur. fakir fukara halkın hayatta kalmaaya çalışmaktan demokrasi gibi bi derdi olamaz ne yazık ki (bu onların suçu da değildir) o nedenle dikta rejimleri başta kalabilmek için halkının hem fakir hem cahil kalmasını isterler. o nedenle bol bol sadaka kültürü yaşatılır ve cahillik sürüp gitsin diye imam hatipler açılır ve kadınlar mümkün olduğunca eve hapsedilir… bu düzen de böylece sürüüüp gider…

 46. İnsani koşullarda yaşamak neden bu kadar zor , fazlasından bahsetmiyorum , üzülüyorum . hiçbirimiz farklı değiliz . İktidar, siyasi partiler , bencilleşen toplumumuz ; dipteyiz . Adaletsizlikler , yolsuzluklar , torpiller , tecavüzler , haksız gelir dağılımı , nereye gidiyoruz ?

 47. Hükümetten kurtulsak ne olacak bizim memleketin bir döngüsü var bilmem fark ettiniz mi bi sağ larti gelir ülkeyi 3 4 dönem yönetir bu sürede ülkenin anası bellenir parası yenir vatandaş aç kalır sonra sol parti devralır çöküntüyü temizlemeye çalışır 2 dönem anca yönetir sonra bi sağ parti çıkar ve sallamaya başlar sağlığı bitirdiniz onu bitirdiniz bunu bitirdiniz safsatasıyla halka bi umut gibi görünür ve hüküm sürer ve bu döngü devam eder hakkımızda hayırlısı ne diyim

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *